close
تبلیغات در اینترنت

 دوران جواني

آنتونيو لوچيو ويوالدي در ۴ مارس ۱۶۷۸ در ونيز پايتخت جمهوري ونيز به دنيا آمد. او به دليل خطري که تهديد به مردنش مي‌کرد توسط يک قابله و در خانه‌اش غسل تعميد داده شد که البته دليل اين خطر معين نشده‌است اما احتمالاً ضعف جسماني کودک و يا زمين لرزه‌اي که در آن روز باعث لرزش شهر شده بود علت اين غسل غير رسمي بود و غسل رسمي ويوالدي تا دو ماه پس از تولدش انجام نشد. پدرش جواني باتيستا تا قبل از آنکه به عنوان يک ويلنيست حرفه‌اي شناخته شود، به آرايشگري مي‌پرداخت. او ابتدا نواختن ويلن را به پسرش آموخت و سپس همراه او در سراسر ونيز به کنسرت دادن پرداخت. جواني باتيستا يکي از اعضاي Sovvegno dei musicisti di Santa Cecilia که مي‌توان گفت اتحاديه‌اي براي موسيقيدانان و آهنگسازان محسوب مي‌شد، بود. رييس اين انجمن جواني لگرنتزي maestro di cappella در بازيليکاي سن مارکو و يکي از آهنگسازان اوليه دوران باروک بود و ازاين رو احتمال دارد که آنتونيوي جوان اولين درس‌هاي کمپوزيسون خود را از او گرفته باشد. اين احتمال مي‌رود که پدر ويوالدي نيز خود يک آهنگساز بوده باشد: در ۱۶۸۸ اپرايي تحت عنوان la fedelta sfortuna توسط شخصي به نام جواني باتيستا روسي(Giovanni Battista Rossi) نوشته شده بود و اين همان نامي است که پدر ويوالدي در انجمن موسيقيدانان سنتا چچيليا بکار مي‌برد(او به دليل رنگ قرمز موهايش که يکي از مشخصه‌هاي اين خانواده بود از کلمه rosso (قرمز) استفاده مي‌کرد).

ويوالدي از يک بيماري که او آن را سفت شدن چانه مي‌ناميد رنج مي‌برد هرچند که اين مشکل او را از ويلن نواختن و آهنگسازي باز نداشت. ويوالدي در ۱۵ سالگي(۱۶۹۳) شروع به يادگيري درس‌هاي کشيشي کرد. در ۱۷۰۳، در ۲۵ سالگي رسما به جامه کشيشان در آمد و از چندي پس از آن به «کشيش قرمز» نامي که احتمالاً به دليل رنگ موهايش به او اطلاق مي‌شد، مشهور شد.

مدت کوتاهي بعد، در ۱۷۰۴ او به دليل وضع نامناسب سلامتي اش از شرکت در جشن مَس مقدس انصراف داد و در اواخر سال ۱۷۰۶ از مقام کشيشي استعفا داد.

ويوالدي در ۱ دسامبر ۱۷۰۳ به سمت استادي ويلن پرورشگاهي در ونيز که Ospedale della pietà نام داشت، برگزيده شد. هدف اين موسسه دادن سرپناه و تعليم و تربيت به کودکان يتيم و بي سرپرست بود. پسران در اين يتيم خانه پيشه‌اي را مي‌آموختند و در ۱۵ سالگي مجبور به ترک آنجا بودند. دختران تحت آموزش‌هاي موسيقايي قرار مي‌گرفتند که مستعدترين آن‌ها به عضويت ارکستر و گروه کر مشهور اين پرورشگاه در مي‌آمدند.

ويوالدي بسياري از کنسرتوها، کانتات‌ها و قطعات مذهبي خود را براي کودکان اين پرورشگاه تصنيف کرده‌است. او در ۱۷۰۱ علاوه بر آموزش ويلن وظيفه آموختن ويولا آلينگلزه را نيز عهده‌دار شد.

روابط ويوالدي با هيئت مديره اوسپداله اغلب تيره و تار بود. اين هيئت مديره وظيفه داشت هر سال يک راي گيري جهت مشخص شدن باقي ماندن يا نماندن يک معلم در سمت خود، برگزار مي‌کرد. به ندرت اتفاق مي‌افتاد که هيئت مديره به طور متفق‌القول راي مثبت به ويوالدي بدهد که سرانجام او در ۱۷۰۹شغل خود را به خاطر ۷ راي مخالف در برابر ۶ راي موافق از دست داد. اما پس از يک سال او از طرف اوسپداله دوباره فراخوانده شد؛ قطعا هيئت مديره اوسپداله در اين مدت به ارزش ويوالدي پي برده بود. او در ۱۷۱۳ مسئول فعاليت‌هاي موسيقايي موسسه شد.

در خلال اين سال‌ها بود که ويوالدي بسياري از قطعات خود را که شامل بسياري از اپراها و کنسرتوهاي او مي‌شود، نوشت. در ۱۷۰۵ اولين مجموعه کارهايش را منتشر ساخت: اپوس ۱ او که متشکل است از ۱۲ سونات براي ۲ ويلن و باسو کونتينوئو. در ۱۷۰۹ مجموعه دوم او (اپوس ۲) که ۱۲ سونات براي ويلن و باسو کونتينوئو بود منتشر گشت. مجموعه ۱۲ کنسرتو براي يک، دو و چهار ويلن و زهي‌هايش (اپوس ۳) را که با نام لسترو آرمونيکو (l'Estro Armonico) در آمستردام در ۱۷۱۱ انتشار داد، موفقيتي در کل اروپا براي او محسوب مي‌شد و در ۱۷۱۴ بود که کلکسيون کنسرتوهاي ويلن سولو و زهي ها(اپوس ۴) که لا استراواگانتزا (La Stravaganza) نام داشت، چاپ شد.

ويوالدي در فوريه ۱۷۱۱ همراه با پدرش به برشا، جايي که مجموعه استابات ماتر او اجرا شد، عزيمت کرد. به نظر مي‌رسد که اين قطعه با عجله نوشته شده باشد: بخش زهي قطعه ساده‌است، موسيقي سه بخش اول در سه بخش بعدي تکرار شده است؛ با اين حال اين اثر از محتواي موسيقايي خوبي برخوردار بوده و از اولين شاهکارهاي ويوالدي محسوب مي‌شود.

او در ۱۷۱۸ شروع به مسافرت کرد. با وجود مسافرت‌هاي متعدد ويوالدي، پيتا از وي درخواست کرد که هر ماه دو کنسرتو براي ارکستر پرورشگاه بسازد و با آن‌ها تمرين کند. اسناد پيتا نشان مي‌دهد که او بين سال‌هاي ۱۷۲۳ تا ۱۷۲۹، ۱۴۰ کنسرتو تصنيف نموده‌است.

مديريت اپرا

اپرا در ونيز در اوايل قرن هجدهم عام ترين نوع موسيقي و سودآور ترين آن‌ها براي آهنگسازان بود. در اين شهر سالن‌هاي اپراي زيادي براي نمايش عمومي وجود داشت. ويوالدي فعاليت خود را در زمينه اپرا اينگونه شروع کرد: اپراي نخست او با عنوان ottone in villa در ونيز اجرا نشد بلکه در ۱۷۱۳ در ويچنتزا به نمايش گذاشته شد. در آن سال ويوالدي به ونيز رفت و مدير اپراي تئاتر سنت آنجلو شد يعني همان جايي که اپراي Orlando finto pazzo خود را به اجرا گذاشت؛ هرچند که اين اپرا مورد استقبال عمومي قرار نگرفت تا آنجا که ويوالدي مجبور شد پس از دو هفته اجراي آن را متوقف کند و به جاي آن، يکي ديگر از اپراهايش را که در گذشته اجرا شده بود به نمايش بگذارد. او در۱۷۱۵ Nerone fatto Cesare (که هم اکنون گم شده‌است) را عرضه کرد. موسيقي آن را هفت آهنگساز تنظيم کرده بودند که ويوالدي با تصنيف يازده آريا اين گروه را رهبري مي‌کرد؛ در آن زمان اين اپرا موفقيت زيادي را براي او به همراه آورد. ويوالدي در فصل بعدي تصميم گرفت اپراي Arsilida regina di ponto را که به طور کامل خودش نوشته بود را اجرا کند.

کمال

در ۱۷۱۷ يا ۱۷۱۸ کار خوب ديگري به ويوالدي پيشنهاد شد که مقام مائسترو دي کاپلايي در کاخ شاهزاده فيليپ هسن دارم استادت، فرمانرواي مانتوا بود. او سه سال در آن جا ماند و اپراهاي بسياري همانند تيتو مانليو (RV ۷۳۸) را ساخت.او در ۱۷۲۱ به ميلان، جايي که درام روستايي "لا سيليوياً (RV ۷۳۴, گم شده)را آفريد رفت و دوباره در سال پس از آن اوراتوريوي ديگري رانوشت. گام بزرگ ديگر او حرکت به رم در سال ۱۷۲۲ بود يعني جايي که اپراهاي او در سبکي نو مطرح شد و همان جايي که پاپ تازه بنديک سيزدهم ويوالدي را جهت نواختن موسيقي براي او فراخواند.

در همين زمان‌ها بود که او کنسرتوهاي آشناي چهار فصل را نوشت. بن‌مايه الهام آن‌ها شايد ييلاق پيرامون مانتوا بوده باشد. اين کنسرتوها جنبش نويي در ادراک موسيقي به وجود آوردند: در آن‌ها او نهرهاي روان، آواز پرندگان، پارس سگ‌ها، وزوز حشره‌ها، چوپان‌هاي جار زننده، تندبادها، رقاص‌هاي مست، شب‌هاي خاموش، چشم اندازهاي يخ زده، اسکي بازي کودکان بر روي يخ، و آتش روشن کردن را به نمايش گذاشته‌است.

 نوع مطلب : بیوگرافی آنتونیو ویوالدی ,
برچسب ها : 0 ,
نوشته شده در جمعه 31 ارديبهشت 1389 توسط ساهره| تعداد بازدید : 365


درباره وبلاگ

آرشيو وبلاگ
نظرسنجي
آمار وبلاگ
افراد انلاین : 1
کل بازديد : 31006
بازديد امروز :5
بازديد ديروز : 1
ماه گذشته : 38
هفته گذشته : 5
سال گذشته : 439
تعداد کل پست ها : 20
نظرات : 1

پشتیبانی قالب


Powered By
rozblog.co.tv